AKA Annual Convention 2016 : Workshop Schedule

This is the workshop schedule for the 39th Annual AKA Convention in Seaside, OR. This schedule is subject to change without notice, please check the registration desk for the most up-to-date schedule.

Tuesday

9:00 – 10:15

1st Timer’s  Introduction to Convention

Phillip Whitaker

Riverview C

9:00 – 10:15

Pre-Judging:  Kite Makers Competition Meeting

Mike Mosman

Seaside B

9:00 – 10:15

KAP – After Drones – What happens a drone hits your line.?

Ken Conrad  & Jim Powers

Seaside C

Break

10:30 – 11:45

KAP Session  – On The Field

Ken Conrad & Jim Powers

On the Field

10:30 – 11:45

Make and Take: Miniature Sled Kite with the Convention Logo!

Susie Jo Skinner

Seaside B

Wednesday

9:00 – 10:15

Making your own kite parts with a 3D Printer

Lindsey Johnson

Riverview C

9:00 – 10:15

Orgin of the Specie

Robert Brasington

Seaside C

9:00 – 10:15

Make and Take:  Trash Bag Delta – a great Indoor Glider

Alexa King

Seaside    B

Break

10:30 – 11:45

The Orgin of the Species Continues

Robert Brasington

Seaside C

10:30 – 11:45

Trash Bag Delta – Indoor Glider  – continues

Alexa King

Seaside    B

10:30 – 11:45

Continued  3D Printer Make a Seagull  Kite (if time permits)

Lindsey Johnson and Ronda Brewer

Riverview C

10:30 – 11:45

Learn to Fly Indoors

Donna Wendt

Pacific Room

Thursday

9:00 – 10:15

Social media and tapping into the Millennial Market

Nic O’Niell

Riverview C

9:00 – 10:15

Make & Take – A  Fighter Kite

Gary Goodenough

Seaside B

Break

10:30 – 11:45

Unexpected Flying Kites

Loik Lamale

Seaside C

10:30 – 11:45

Crowd Funding – tapping into the market

Nic O’Neill

Riverview C

10:30 – 11:45

Make & Take – A Fighter Kites  continues

Gary Goodenough

Seaside B

10:30 – 11:45

Learn to Fly Fighter Kites

Bob Hegman

Field 1

Friday

9:00 – 10:15

Sport Kite Symposium

Scott Davis

Riverview C

9:00 – 10:15

Appliqué’ the CBP Way!

Christian Baden Powell

Seaside C

9:00 – 10:15

Make & Take – 3 Stick Magic

Scott Skinner & Jose’ Sainz

Seaside B

Break

10:30 – 11:45

Pattern Making with the Diva!

Deb Tumminia

Riverview C

10:30 – 11:45

Appliqué’ the CBP Way!

Christian Baden Powell

Seaside C

10:30 – 11:45

Make & Take – 3 Stick Magic continues

Scott Skinner  & Jose Sainz

Seaside B

10:30 – 11:45

Learn to Fly:  Short line Rev’s

Mark Thorn

Field 1

Saturday

9:00 – 10:15

Post –Judging; Kite Makers’ Competition Committee

Jon Burkhart

Seaside C

9:00 – 10:15

Learn to handle and fly BIG kites

Ron Bohart

Riverview C

9:00 – 10:15

Make & Take – Think Butterfly!

Suzanne Sadow

Seaside B

Break

10:30 – 11:45

Learn to handle and fly BIG kites

Ron Bohart

Riverview C

10:30 – 11:45

Make & Take – Think Butterfly!

Suzanne Sadow

Seaside B

10:30 – 11:45

Learn to Fly Sport Kites

Team Evidence

Field 1