AKA Annual Convention 2015 : Full Schedule

This is the full schedule for the 38th Annual AKA Convention in Enid, OK. This schedule is subject to change without notice, please check the registration desk for the most up-to-date schedule.

MONDAY, SEPTEMBER 28, 2012

Noon – 4:00 pm Registration Ballroom C
Noon – 4:00 pm Auction Receiving Room 205
4:00 pm – 6:00 pm OPENING RECEPTION
SPONSORED BY VISIT ENID
Convention Hall Lobby
6:00 pm – 7:00 pm BANNER PARADE Convention Hall Lobby

TUESDAY, SEPTEMBER 29, 2012

8:00 am – Noon Board Meeting Board Room
9:00 am – 2:00 pm Auction Receiving Room 205
9:00 am – 2:00 pm Registration Ballroom C
9:00 am – 5:00 pm Bag Raffle Setup Ballroom C
9:00 am – 10:30 am Open Fly Event Center
Workshops
9:00 am – 10:15 am A First-timer’s Introduction to the Convention
Simon Crafts
Room 401
9:00 am – 10:15 am Trash Bag Delta
Alexa King
Rooms 402-404
9:00 am – 10:15 am Pre-judging Hand Made Kites
Mike Mosman
Room 405
10:30 am – noon The Drachen Foundation Collection is Moving
Scott Skinner
Room 405
10:30 am – noon Learn to Fly Indoor Kites
Donna Wendt
Event Center
FIELD ACTIVITIES
9:00 am – 1:00 pm Open Fly Field 1
1:00 pm – 2:00 pm MASS ASCENSION — Rokkakus and Fighter Kites Field 1
2:00 pm – 5:00 pm THEMED FLYS
2:00 Memorial Fly (white kites)
3:00 Smallest Kite in the Bag
4:00 Kites with Wood Spars
Field 1
9:00 am – 10:30 am Open Fly Field 2
10:30 am – 5:00 pm Open Fly Field 2
KITEMAKING COMPETITION
10:30 am – 5:00 pm 10:30 Arches, Ribbons, Trains, & Centipedes
11:00 Stunt/Sport Kites
11:30 Fighter Kites
12:00 Sky Display
12:30 Figure Kites
2:00 Delta & Delta-derivative Kites
2:30 Flat Kites
3:00 Bowed Kites
3:30 Rokkakus
4:00 Cellular & Dimensional Kites
4:30 Soft & Flexible Kites
Field 2
9:00 am – 1:00 pm Open Fly Field 3
1:00 pm – 5:00 pm FIGHTER KITE COMPETITION
Grandmasters Master Competition
Field 3
9:00 am – 5:00 pm Open Fly Fields 4 & 5
EVENING
Noon – 10:30 pm INDOOR COMPETITION
12:00 Indoor Rehearsal
6:30 Pilots’ Meeting
7:00 Indoor Competition/Demonstrations
Event Center

WEDNESDAY, SEPTEMBER 30, 2012

9:00 am – 2:00 pm Auction Receiving Room 205
9:00 am – 2:00 pm Registration and Bag Raffle Ballroom C
WORKSHOPS
9:00 am – 10:15 am Make & Take: Magic of the 3-stick Kite
Scott Skinner
Rooms 402-404
10:30 am – 11:45 am Why Things Fly
Ken Sumpter
Rooms 402-404
FIELD ACTIVITIES
9:00 am – 1:00 pm Open Fly Field 1
1:00 pm – 2:00 pm MASS ASCENSION — Cellular and Dimensional Kites Field 1
2:00 pm – 5:00 pm THEMED FLYS
2:00 Mystery Kite Fly
3:00 Kites/Accessories with Moving Parts
4:00 Oldest Kite in the Bag
Field 1
9:00 am – 10:30 am Open Fly Field 2
10:30 am – 11:45 am Learn to Fly Dual/Quad Line Kites
Larry Stiles
Field 2
noon – 5:00 pm SPORT KITE COMPETITION
12:00 Pilots & Judges Meeting
1:00 OMPP
1:15 MTP
1:35 NIP
2:15 MMP
3:10 MPB
3:25 EIB
3:40 OIOU
Field 2
9:00 am – noon Open Fly Field 3
1:00 pm – 5:00 pm FIGHTER KITE COMPETITION
Grandmasters Masters Competition
Field 3
9:00 – 5:00 pm Open Fly Field 4 & 5
EVENING
7:00 pm – 10:00 pm ANNUAL BUSINESS MEETING AND MEMBER FORUM Ballroom A

THURSDAY, OCTOBER 1, 2012

9:00 am – 2:00 pm Auction receiving Room 205
9:00 am – 2:00 pm Registration and Bag Raffle Ballroom C
9:00 am – 7:00 pm Fly Mart Setup Junior Ballroom
WORKSHOPS
9:00 am – 10:15 am Unexpected Flying Kites
Loik Lamalle
Room 401
9:00 am – 10:15 am Make & Take: Fighter Kite
Dave Young
Rooms 402-404
10:30 am – 5:00 pm KITEMAKERS COMPETITION
10:30 Stunt/Sport Kites
11:00 Fighter Kites
11:30 Sky Display
12:00 Figure Kites
2:00 Delta/Delta Derivatives
2:30 Flat Kites
3:00 Bowed Kites
3:30 Rokkaku
4:00 Cellular & Dimensional Kites
4:30 Soft & Flexible Kites
Ballroom B
FIELD ACTIVITES
9:00 am – 1:00 pm Open Fly Field 1
1:00 pm – 2:00 pm MASS ASCENSION — Soft and Flexible Kites Field 1
2:00 pm – 5:00 pm THEMED FLYS
2:00 Art Kites
3:00 Kites and/or Tails with Moving Parts
4:00 Your Favorite Kite
Field 1
9:00 am – Noon Open Fly Field 2
12:30 PM – 5:00 pm SPORT KITE COMPETITION
12:30 Pilots & Judges Meeting
1:00 MIP
2:15 EIP
2:30 MTP
2:50 NIB
3:35 EMB
3:40 OMPB
3:55 EMP
Field 2
9:00 am – 10:30 am Open Fly Field 3
10:30 am – 11:45 pm Learn to Fly Fighter Kites
Bob Hegman
Field 3
1:30 pm – 5:00 pm FIGHTER KITE COMPETITION
Skills Competition, Novice and Experienced
Field 3
9:00 am – 5:00 pm Open Fly Fields 4 & 5
EVENING
7:00 pm – 10:00 pm FLY MART Junior Ballroom
7:00 pm – 10:00 pm Bag Raffle Ballroom C
7:00 pm – 10:00 pm CHALLENGE NIGHT — Miniature Kites, Pins Rooms 402-404
8:00 pm – 10:00 pm CHALLENGE NIGHT — KITE-athlon Ballroom B

FRIDAY, OCTOBER 2, 2012

9:00 am – Noon FLY MART Junior Ballroom
9:00 am – 2:00 pm Bag Raffle Ballroom C
9:00 am – 6:00 pm Auction Set Up Ballrooms A & B
3:30 pm – 6:00 pm Members’ Choice Set Up Ballrooms A & B
WORKSHOPS
9:00 am – 10:15 am Appliqué the CBP Way
Christian Baden Powell
Room 401
9:00 am – 10:15 am Bubble Wrap Kite
Park Fleming
Room 402-404
9:00 am – 10:15 am Sport Kite Symposium
Scott Davis
Room 405
10:30 am – Noon Post-judging Hand Made Kites
Mike Mosman
Room 405
FIELD ACTIVITIES
9:00 am – 1:00 pm Open Fly Field 1
1:00 pm – 2:00 pm MASS ASCENSION — Sport Kites Field 1
2:00 pm – 4:00 pm THEMED FLYS
2:00 Ground Displays/Workshop Kites
3:00 Arches & Trains
4:00 Red, White, and Blue Kites/Laundry
Field 1
4:00 pm – 5:00 pm Open Fly Field 1
9:00 am – 10:30 am Open Fly Field 2
10:30 am – 11:45 pm Multi Sport Kite Basics Troy Gunn Field 2
Noon – 5:00 pm SPORT KITE COMPETITION
12:00 Pilots & Judges Meeting
12:30 MIB
1:45 MMB
3:00 Makeup/Demonstrations
Field 2
9:00 am – 1:00 pm Open Fly Field 3
1:00 pm – 5:00 pm FIGHTER KITE COMPETITION
Line Touch, Novice & Experience
Field 3
9:00 am – 5:00 pm Open fly Fields 4 & 5
EVENING
5:30 pm – 6:30 pm CASH & CARRY Convention Hall Lobby
5:30 pm – 6:30 pm Bag Raffle Ballroom C
5:30 pm – 9:30 pm Cocktail Bar (No host) Ballroom A
6:30 pm – 10:00 pm BANQUET Ballrooms A & B
7:00 pm – 10:30 pm THE GREAT KITE AUCTION Ballrooms A & B

SATURDAY, OCTOBER 3, 2012

9:00 am – 10:00 am Bag raffle Ballroom C
10:00 am – Noon BAG RAFFLE DRAWING Ballroom C
9:00 am – Noon FLY MART Junior Ballroom
WORKSHOPS
9:00 am – 10:15 am How to Establish a Strong Kite Presence in Your Community
Terry Zee Lee & Drake Smith
Room 405
10:30 am – Noon Indoor Kitemakers’ Competition Forum
Jon Burkhardt
Room 405
10:30 am – Noon Make a Miniature Kite
Susie Jo Skinner
Room 402 – 404
FIELD ACTIVITIES
9:00 am – Noon SPEED KITING Field 1
Noon – 1:00 pm MASS ASCENSION — Delta Kites Field 1
2:00 pm – 5:00 pm ROKKAKU BATTLES Field 1
9:00 am – 1:00 pm Open Fly Field 2
1:00 pm – 5:00 pm MYSTERY BALLET CHALLENGE Field 2
9:00 am – 1:00 pm Open Fly Field 3
2:00 pm – 4:00 pm MEMBERS’ CHOICE FLY Field 3
3:00 pm – 5:00 pm Open Fly Field 3
9:00 am – 5:00 pm Open Fly Fields 4 & 5
EVENING
6:00 pm – 7:00 pm Members’ Choice Voting and Cocktail Bar (No host) Ballrooms A & B
6:00 pm – 10:00 pm Cocktail Bar (No Host) Ballrooms A & B
7:00 pm BANQUET Ballrooms A & B
8:00 pm – Midnight AWARDS CEREMONY AND CELEBRATION OF THE YEAR Ballrooms A & B