Home Kite Genres Sport Kite SK Grand Nationals 2006 Grand National Sport Kite
Banner

2006 Grand National Sport Kite

2006 Grand National Sport Kite Results Final Standings

Novice Individual Dual-line Ballet

PlaceNameTiebreakers & DeductionsScore
1 David Bush 62.700
2 Alan Cunningham 61.500
3 Elizabeth Gordon 55.500
4 Elizabeth Gilson 42.150

Judges: David Cimburek (Head Judge)
Andrew Cimburek
Mark Quirmbach
Stephen Ploof
Field Dir: Paul Koepke
Pitt Boss: William Hendrickson

Novice Individual Dual-line Precision

PlaceNameTiebreakers & DeductionsScore
1 Alan Cunningham 63.575
2 Elizabeth Gordon 52.925
3 David Bush 52.700
4 Laura Stonestreet 48.525
5 Elizabeth Gilson 42.825

Judges: Darrin Skinner (Head Judge)
Daniel Haigh
Jim Barber
Karl Berg
Field Dir: Spencer Schubbe
Pitt Boss: Dennis Wolfel

Experienced Individual Dual-line Ballet

PlaceNameTiebreakers & DeductionsScore
1 Douglas Coates 69.250
2 Dan Newman 67.900
3 James L. Thompson 66.850
4 Paul Koepke 62.900
5 Mark Quirmbach 56.650
6 Donna Houchins 55.500
7 Andrew Cimburek 51.800
8 "Doug" Norman Charleville 51.400

Judges: John Gillespie (Head Judge)
Charles Stonestreet
Egan Davis
Laura Stonestreet
Field Dir: David Cimburek
Pitt Boss: Alan Cunningham

Experienced Individual Dual-line Precision

PlaceNameTiebreakers & DeductionsScore
1 James L. Thompson 68.250
2 Ronald Potts 66.975
3 "Doug" Norman Charleville 66.700
4 Dan Newman 65.400
5 Donna Houchins 63.950
6 Andrew Cimburek 63.400
7 Paul Koepke 62.750
8 Mark Quirmbach 60.675
9 Douglas Coates 60.450

Judges: Bill Rogers (Head Judge)
Dean M. Proudfoot
John Gillespie
Joshua Gordon
Field Dir: David Cimburek
Pitt Boss: Alison Newman

Experienced Individual Multi-line Ballet

PlaceNameTiebreakers & DeductionsScore
1 Alan Cunningham 75.600
2 David Hathaway 72.650
3 Karl Berg 70.750
4 Alison Newman 62.650
5 Aaron Champie 62.300
6 "Doug" Norman Charleville 61.000
7 Charles Stonestreet 57.650
8 Laura Stonestreet 55.700

Judges: Kathy Brinnehl (Head Judge)
Douglas Coates
Egan Davis
Wayne Fu
Field Dir: Steve Rothwell
Pitt Boss: Spencer Schubbe

Experienced Individual Multi-line Precision

PlaceNameTiebreakers & DeductionsScore
1 David Hathaway 67.250
2 Alison Newman 54.800
3 Karl Berg 54.050
4 Alan Cunningham 47.175
5 Aaron Champie 45.050

Judges: Shawn Tinkham (Head Judge)
"Doug" Norman Charleville
Egan Davis
Zachary Gordon
Field Dir: Theresa Norelius
Pitt Boss: Elizabeth Gordon

Experienced Pairs Dual-line Ballet

PlaceNameTiebreakers & DeductionsScore
1 Fire and Ice 60.950
2 Nomes 57.600
3 Wing Nuts 51.550
4 Sky Jesters 49.350
5 Sky King and Tailspin Tommy 39.700
6 Blues Brothers 38.700

Judges: Dan Newman (Head Judge)
James L. Thompson
Patty Tinkham
William Hendrickson
Field Dir: David Cimburek
Theresa Norelius
Pitt Boss: Paul Duncan

Experienced Pairs Dual-line Precision

PlaceNameTiebreakers & DeductionsScore
1 Fire and Ice 68.825
2 Sky King and Tailspin Tommy 51.625
3 Sky Jesters 41.100
4 Wing Nuts 39.150
DQ Blues Brothers DQ

Judges: Wayne Turner (Head Judge)
Dan Newman
Donna Houchins
Karl Berg
Field Dir: David Cimburek
Pitt Boss: Elizabeth Gilson

Experienced Team Dual-line Ballet

PlaceNameTiebreakers & DeductionsScore
1 Genesis 39.750

Judges: Brian Champie (Head Judge)
"Doug" Norman Charleville
Dan Newman
David Cimburek
Field Dir: Andrew Cimburek
Pitt Boss: Alan Cunningham

Experienced Team Dual-line Precision

PlaceNameTiebreakers & DeductionsScore
1 Genesis 58.400

Judges: Brian Champie (Head Judge)
"Doug" Norman Charleville
Dan Newman
David Cimburek
Field Dir: Andrew Cimburek
Pitt Boss: Alan Cunningham

Masters Individual Dual-line Ballet

PlaceNameTiebreakers & DeductionsScore
1 Zachary Gordon 81.700
2 Egan Davis 79.250
3 Joshua Gordon 75.700
4 Daniel Haigh 73.450
5 Shawn Tinkham 72.350
6 Patty Tinkham 70.800
7 John Barresi 69.800
8 Aaron Champie 68.750
9 Wayne Fu 58.100
10 John Gillespie 52.300
DQ Spencer Schubbe DQ

Judges: Darrin Skinner (Head Judge)
Bill Rogers
Douglas Coates
Russ Faulk
Field Dir: Brian Champie
Pitt Boss: Ann Vondriska

Masters Individual Dual-line Precision

PlaceNameTiebreakers & DeductionsScore
1 Daniel Haigh 75.975
2 Zachary Gordon 75.325
3 John Barresi 73.350
4 Wayne Turner 72.450
5 Joshua Gordon 72.050
6 Patty Tinkham 70.200
7 Aaron Champie 70.175
8 Shawn Tinkham 66.475
9 Wayne Fu 65.475
10 John Gillespie 60.425
11 Russ Faulk 57.775

Judges: Darrin Skinner (Head Judge)
Bill Rogers
Jim Barber
Mike Delfar
Field Dir: Theresa Norelius
Pitt Boss: Elizabeth Gilson

Masters Individual Multi-line Ballet

PlaceNameTiebreakers & DeductionsScore
1 Shawn Tinkham 81.600
2 John Barresi 81.500
3 Zachary Gordon 79.150
4 Egan Davis 66.400
5 Douglas Coates 64.700
6 Wayne Fu 61.500
7 Wayne Turner 59.700

Judges: Mike Delfar (Head Judge)
Aaron Champie
Charles Stonestreet
David Hathaway
Field Dir: Theresa Norelius
Pitt Boss: Steve Rothwell

Masters Individual Multi-line Precision

PlaceNameTiebreakers & DeductionsScore
1 John Barresi 84.175
2 Zachary Gordon 79.900
3 Egan Davis 77.125
4 Shawn Tinkham 74.075
5 Wayne Turner 55.875
6 Wayne Fu 55.025
7 Douglas Coates 53.725

Judges: Eric Wolff (Head Judge)
David Hathaway
Laura Stonestreet
Mark Quirmbach
Field Dir: Charles Stonestreet
David Bush

Masters Pairs Dual-line Ballet

PlaceNameTiebreakers & DeductionsScore
1 Fly By Nite 76.500
2 EOS 76.200
3 O2 72.600
4 Evidence 67.600
5 Pyro 66.050

Judges: Jim Barber (Head Judge)
Karl Berg
Kathy Brinnehl
Wayne Fu
Field Dir: Monica Barber
Theresa Norelius
Pitt Boss: Elizabeth Gordon

Masters Pairs Dual-line Precision

PlaceNameTiebreakers & DeductionsScore
1 EOS 74.100
2 Fly By Nite 74.025
3 Evidence 67.450
4 O2 65.825
5 Full Throttle 50.375

Judges: Jim Barber (Head Judge)
John Gillespie
Ronald Potts
Vickie Proudfoot
Field Dir: Monica Barber
Pitt Boss: Dean M. Proudfoot

Masters Team Dual-line Ballet

PlaceNameTiebreakers & DeductionsScore
1 6th Sense 74.133
2 Chicago Fire 73.333
3 AirZone Flight Team 68.867

Judges: Jim Barber (Head Judge)
Chuck Sigal
Mike Delfar
Ronald Potts
Stephen Ploof
Field Dir: Monica Barber
Pitt Boss: David Bush

Masters Team Dual-line Precision

PlaceNameTiebreakers & DeductionsScore
1 6th Sense 71.100
2 Chicago Fire 69.067
3 AirZone Flight Team 68.967

Judges: Jim Barber (Head Judge)
Chuck Sigal
Mike Delfar
Ronald Potts
Stephen Ploof
Field Dir: Monica Barber
Pitt Boss: David Bush

Open Individual Indoor Unlimited Ballet

PlaceNameTiebreakers & DeductionsScore
1 Shawn Tinkham 87.883
2 Alan Cunningham 81.067
3 Nelson Borelli 78.783
4 Patty Tinkham 74.950
5 Aaron Champie 74.333
6 John Gillespie 68.283
7 John Barresi 67.683
8 Wayne Turner 66.883
9 Paul Koepke 57.733

Judges: Bill Rogers (Head Judge)
Chuck Sigal
Gayle Woodul
Joshua Gordon
William Hendrickson
Field Dir: Daniel Haigh

Open Individual Outdoor Unlimited

PlaceNameTiebreakers & DeductionsScore
1 John Barresi 85.292
2 Charles Stonestreet 70.883
3 "Doug" Norman Charleville 63.733

Judges: Eric Wolff (Head Judge)
Jim Barber
Monica Barber
William Hendrickson
Field Dir: James L. Thompson
Pitt Boss: Theresa Norelius

Open Team Dual-line Train Ballet

PlaceNameTiebreakers & DeductionsScore
1 Heaven Help Us 55.800
2 Sky Jesters. 52.250

Judges: Brian Champie (Head Judge)
"Doug" Norman Charleville
Dan Newman
David Cimburek
Field Dir: Andrew Cimburek
Pitt Boss: Alan Cunningham
 
Donate to the AKA!
Donate using PayPal
Amount:
Donate now to the: