1996 – Santa Monica, CA

1996 AKA Convention logo19th Annual American Kitefliers Association
Annual Convention and Grand Nationals

Santa Monica, CA

Sport Kite

NOVICE INDIVIDUAL PRECISION			 Tiebreakers
      Place					  L2	  L1	 Score
      -----------------------------------------------------------------
       1   Richard K. Koons					89.533
       2   Cassie Skinner					82.367
       3   Jeffrey Wallace					81.7
       4   Shane Snowden					79.333
       5   Edward Zihlman Jr.					78.867
       6   Jennifer Jumisko					76.733
       7   Chad Morrison					73.233
       8   Lisa Willoughby					72.967
       9   Michael Groover					71.6
      10   Harlan Groover					70.833
      11   Mary Baier						68.2
      12   Rick Rheinlaender					64.433

   INTERMEDIATE INDIVIDUAL BALLET H1		 Tiebreakers
      Place					  L2	  L1	 Score
      -----------------------------------------------------------------
       1   Harry Larson						62.067
       2   Paul L. Taylor					60
       3   Gerri Adler						57.333
       4   Tomarra Taylor					57.2
       5   Larry Bost						53.867
       6   Wesley Bost						53.4
       7   Steve LaPorte					51.2

   INTERMEDIATE INDIVIDUAL BALLET H2		 Tiebreakers
      Place					  L2	  L1	 Score
      -----------------------------------------------------------------
       1   Scott A. Weider				 71.920 71.667
       2   David Busch					 70.480 71.667
       3   Patrick Franks					71.067
       4   Keith Lantz						64.667
       5   Monica Barber					63.267
       6   Randy McKiernan					56.8
       7   Zoe Salloom						51.6
       8   Ray Kroeger						48.8

   INTERMEDIATE INDIVIDUAL BALLET F		 Tiebreakers
      Place					  L2	  L1	 Score
      -----------------------------------------------------------------
       1   David Busch						73.8
       2   Patrick Franks					72.933
       3   Scott A. Weider					71.2
       4   Gerri Adler						68.133
       5   Harry Larson						66.733
       6   Paul L. Taylor					65.467

   INTERMEDIATE INDIVIDUAL PRECISION H1		 Tiebreakers
      Place					  L2	  L1	 Score
      -----------------------------------------------------------------
       1   Paul Eiler						68.8
       2   Scott A. Weider					63.467
       3   Richard J. Thomas					54.633
       4   Zoe Salloom						50.367
       5   Gerri Adler						49.767
       6   Wesley Bost						44.467

   INTERMEDIATE INDIVIDUAL PRECISION H2		 Tiebreakers
      Place					  L2	  L1	 Score
      -----------------------------------------------------------------
       1   Harry Larson						64.667
       2   Patrick Franks					61.033
       3   Ray Kroeger						59.067
       4   Paul L. Taylor					58.5
       5   Larry Bost						50.4
       6   Keith Lantz						50.067
       7   Tomarra Taylor					48.533
       8   Robert Hillard					42.2

   INTERMEDIATE INDIVIDUAL PRECISION F		 Tiebreakers
      Place					  L2	  L1	 Score
      -----------------------------------------------------------------
       1   Scott A. Weider					67.533
       2   Ray Kroeger						65.5
       3   Richard J. Thomas					63.967
       4   Paul Eiler						63.067
       5   Patrick Franks					62.733
       6   Harry Larson						62.333

   EXPERIENCED INDIVIDUAL BALLET H1		 Tiebreakers
      Place					  L2	  L1	 Score
      -----------------------------------------------------------------
       1   Jeffrey Cooper					70.8
       2   Jerry Hershey					68.6
       3   Robert Hurd						68.4
       4   Richard Saunders					64.867
       5   John Gabby Jr.					60.867
       6   Kelly Reed						58.867
       7   Paul Beugelsdijk					55.133
       8   Kurt Amundson					53.133

   EXPERIENCED INDIVIDUAL BALLET H2		 Tiebreakers
      Place					  L2	  L1	 Score
      -----------------------------------------------------------------
       1   Steve Karatzas					82.867
       2   Dorothy Wagner					81.8
       3   Larry Bush						80.8
       4   B.C. Shelby						68.733
       5   Joy Block						68.467
       6   David C. Coltran					68
       7   Frank (Tiny) Rosas					67.467
       8   Steve Cseplo						65.333

   EXPERIENCED INDIVIDUAL BALLET F		 Tiebreakers
      Place					  L2	  L1	 Score
      -----------------------------------------------------------------
       1   Robert Hurd						78.467
       2   Steve Karatzas					77.733
       3   Jerry Hershey					73.867
       4   Dorothy Wagner					71.8
       5   Jeffrey Cooper					71.467
       6   Larry Bush						67.267

   EXPERIENCED INDIVIDUAL PRECISION H1		 Tiebreakers
      Place					  L2	  L1	 Score
      -----------------------------------------------------------------
       1   Jeffrey Cooper					73.967
       2   Robert Hurd						71.3
       3   Steve Karatzas					63.867
       4   Dan Brinnehl						63.8
       5   Kelly Reed						58.933
       6   B.C. Shelby						58.4
       7   Steve Cseplo						56.233
       8   Kurt Amundson					56.133
       9   Paul Beugelsdijk					45.467

   EXPERIENCED INDIVIDUAL PRECISION H2		 Tiebreakers
      Place					  L2	  L1	 Score
      -----------------------------------------------------------------
       1   James Barber						74.1
       2   Larry Bush						73.275
       3   Bowdy Aggers						71.125
       4   Dave Van Nocker					70.65
       5   Dorothy Wagner					67.4
       6   Jerry Hershey					59.025
       7   Jeff Cornet						52.925
       8   David C. Coltran					44.325

   EXPERIENCED INDIVIDUAL PRECISION F		 Tiebreakers
      Place					  L2	  L1	 Score
      -----------------------------------------------------------------
       1   James Barber						73.2
       2   Jeffrey Cooper					70.867
       3   Steve Karatzas					70.333
       4   Bowdy Aggers						66.867
       5   Larry Bush						66.267
       6   Robert Hurd						66.2

   EXPERIENCED INDIVIDUAL QUADLINE BALLET	 Tiebreakers
      Place					  L2	  L1	 Score
      -----------------------------------------------------------------
       1   Dave Van Nocker					77.2
       2   Debra Hurd						75.933
       3   Nicole Meinhardt					72.267
       4   Scott A. Weider					70.533
       5   Lance Wagner						69.067
       6   Ann Ritter						61.8
       7   Keith Lantz						60.533
       8   Uwe Jens Warnke					59.867
       9   Vicki Romanoff					59.8
      10   Robert Hurd						58.933
      11   David C. Coltran					56.867
      12   Larry Mixon						50.467

   EXPERIENCED PAIRS BALLET			 Tiebreakers
      Place					  L2	  L1	 Score
      -----------------------------------------------------------------
       1   Co-Pilots						77.933
       2   South Wind						74.6
       3   QC Frequent Flyers					71.467
       4   Zipp Zapp						71.4
       5   Windy City Shear					66.333
       6   Air Strike						64.4
       7   Star Flight						61.933
       8   Rock & Roll						61.8
       9   X-Terminator						59.8
      10   Windependant						54.333

   EXPERIENCED TEAM BALLET			 Tiebreakers
      Place					  L2	  L1	 Score
      -----------------------------------------------------------------
       1   TKO							70
       2   Don't Panic						66.067
       3   Charlie Brown & Co.					64.8
       4   Team What's Up					52.4
       5   3 Guys With Jobs					50.267

   EXPERIENCED TEAM PRECISION			 Tiebreakers
      Place					  L2	  L1	 Score
      -----------------------------------------------------------------
       1   TKO							71.4
       2   Don't Panic						66.117
       3   Team What's Up					62.233
       4   3 Guys With Jobs					54.467
       5   Charlie Brown & Co.					54.117

   MASTERS INDIVIDUAL BALLET H1			 Tiebreakers
      Place					  L2	  L1	 Score
      -----------------------------------------------------------------
       1   John Morrison					86.8
       2   Peter Betancourt					79.8
       3   Curtiss Mitchell					79.6
       4   Miguel A. Rodriguez					78.067
       5   John Barresi						76.6
       6   Kobi Eshun						74.8
       7   Naoki Kihara						72.067
       8   Lance Wagner						70.6
       9   Lam Hoac						63.6
      10   James W. Soellner					60.4
      11   Noel T. Nester					58.467

   MASTERS INDIVIDUAL BALLET H2			 Tiebreakers
      Place					  L2	  L1	 Score
      -----------------------------------------------------------------
       1   Akira Suzuki						86.867
       2   Robert L. McBroom					86
       3   Paul Dehope						82.667
       4   Chris Moore						81.467
       5   Kenneth Nealey					79.333
       6   George Diekman					79.267
       7   Gilbert Velazquez					77.933
       8   Richard Javens					74.867
       9   Jon Trennepohl					74
      10   Chuck Connor						71.067
      11   Melinda Ellis					69.2

   MASTERS INDIVIDUAL BALLET F			 Tiebreakers
      Place					  L2	  L1	 Score
      -----------------------------------------------------------------
       1   Curtiss Mitchell					85.867
       2   John Morrison					82.733
       3   Robert L. McBroom					80.8
       4   Chris Moore						78.067
       5   Miguel A. Rodriguez					76.467
       6   Akira Suzuki						76.2
       7   Peter Betancourt					75.933
       8   Paul Dehope						64.667

   MASTERS INDIVIDUAL PRECISION H1		 Tiebreakers
      Place					  L2	  L1	 Score
      -----------------------------------------------------------------
       1   Brian Champie					76.85
       2   Richard Javens					76.1
       3   Wayne Brunjes					74
       4   Kobi Eshun						72.55
       5   Michael Morre					68.35
       6   Mike Huff						67.4
       7   Melinda Ellis					66.9
       8   Eric Wolff						57.85

   MASTERS INDIVIDUAL PRECISION H2		 Tiebreakers
      Place					  L2	  L1	 Score
      -----------------------------------------------------------------
       1   Chris Moore						81
       2   Lance Wagner						79.6
       3   Naoki Kihara						79.133
       4   George Diekman					77.8
       5   Jon Trennepohl					76.4
       6   Miguel A. Rodriguez					76.067
       7   James W. Soellner					68.467
       8   Noel T. Nester					66.267

   MASTERS INDIVIDUAL PRECISION F		 Tiebreakers
      Place					  L2	  L1	 Score
      -----------------------------------------------------------------
       1   Richard Javens					65.533
       2   Chris Moore						64.6
       3   Naoki Kihara						62.067
       4   Lance Wagner						61.533
       5   Brian Champie					57.2
       6   Wayne Brunjes					56.2

   MASTERS INDIVIDUAL QUADLINE BALLET		 Tiebreakers
      Place					  L2	  L1	 Score
      -----------------------------------------------------------------
       1   Ron Despojado					87.267
       2   Sandy Wagner						85.6
       3   Robert L. McBroom					82.933
       4   Dave Arnold						82.8
       5   Samuel Ritter					81.267
       6   John Barresi						81.2
       7   Lam Hoac						77.267
       8   Mitsunobu Nakamura					72.133
       9   Curtiss Mitchell					71
      10   Troy Gunn						70.067
      11   Chuck Connor						69.733
      12   Akira Suzuki						68.333

   MASTERS PAIRS BALLET				 Tiebreakers
      Place					  L2	  L1	 Score
      -----------------------------------------------------------------
       1   Dos Avispas						95.333
       2   Gone With The Wind					85.467
       3   Team Papalotes					82.2
       4   Sudden Flight					80.6
       5   Wind Wizards						79.8
       6   Sky Scapes						79.267
       7   K FAN						78.933
       8   Fantasy Exchange					74.133
       9   Wind Dancers						73.933
      10   Side Show						72.333
      11   Black Dogs						71.4
      12   Rob-N-Air						70.4
      13   TKO II						67.467

   MASTERS TEAM BALLET				 Tiebreakers
      Place					  L2	  L1	 Score
      -----------------------------------------------------------------
       1   Chicago Fire						85.533
       2   Capt. Eddie's Flying Circus				83.4
       3   Air West						79.6
       4   High Flyers Too					78.4
       5   Pair of Pairs					78.333
       6   Uproar						77.267
       7   Traffic Jam						69.067
       8   Team Spectra Sport					  DQ

   MASTERS TEAM PRECISION			 Tiebreakers
      Place					  L2	  L1	 Score
      -----------------------------------------------------------------
       1   Capt. Eddie's Flying Circus				77.15
       2   Air West						75.417
       3   Chicago Fire						70.383
       4   Pair of Pairs					64.333
       5   Uproar						63.917
       6   High Flyers Too					59.9
       7   Traffic Jam						38.85

   OPEN INDIVIDUAL INNOVATIVE			 Tiebreakers
      Place					  L2	  L1	 Score
      -----------------------------------------------------------------
       1   Mel Edlund						88.1
       2   Robert Smith						80.333
       3   Mark F. Brownton					67.8
       4   B.C. Shelby						63.3
       5   Troy Gunn						62.8
       6   Larry Christensen					56.867
       7   Joey Cheatham					55.967
       8   Bowdy Aggers						55.2
       9   Steve LaPorte					53.267

   OPEN TEAM TRAIN BALLET			 Tiebreakers
      Place					  L2	  L1	 Score
      -----------------------------------------------------------------
       1   DK Breezin						74.6
       2   TKO							73.933
       3   Team K Fan						64.6
       4   Rob-N- Air						64.133
       5   Rainbow Connection					62.6
       6   Team Fantasy Exchange				52.533

Kite Making

			Flight	Crafts-	Visual	Structural	Total 
				manship	Appeal	Design 
                        ------  ------- ------  ----------      -----
TRAINS AND CENTIPEDES
---------------------
Ty Billings		6.60	8.23	7.95	6.90		29.68
Robin Haas		7.29	7.50	8.13	6.42		29.34
Bruce J. Jarvie		7.17	7.13	6.23	7.17		27.70

TRADITIONAL
-----------
Tanna Haynes		7.44	8.80	9.38	8.75		34.36
Kathy Nixie		7.31	7.60	6.70	6.88		
28.49                                     
Steve Cseplo		7.44	7.40	7.00	6.25		
28.09                                     
Elizabeth Drake		6.35	6.17	8.33	6.69		27.54 

STUNT OR MULTIPLE LINE
----------------------
Pete Rondeau		7.75	8.87	9.27	8.42		34.30
Larry Mixon		7.50	7.97	8.73	7.34		31.54
Richard K. Koons	7.13	8.43	8.67	6.92		31.14
Rick Rondinone		7.47	8.23	8.43	6.93		31.07
Steve Cseplo		7.25	8.37	8.78	6.45		30.84
Peter Betancourt	7.42	8.37	7.43	7.53		30.75
Paul Beugelsdijk	7.33	7.67	8.27	6.88		30.15

SOFT OR FLEXIBLE                                     
----------------
Sam Ritter		8.06	8.03	8.53	8.33		32.95
Judi Main		7.75	8.47	8.50	7.50		32.22
John R. Rogers		7.92	7.85	8.43	7.53		31.73
Tanna Haynes		7.75	8.00	8.08	7.50		31.33
Scott E. Spencer	7.67	7.80	7.85	7.50		30.82
Don Mock		8.08	7.67	7.95	7.00		30.69
Robin Haas		7.88	7.23	8.05	7.43		30.59
Charlie Sotich		7.35	7.17	6.88	6.68		28.08

ROKKAKU
-------
Rick Rondinone		7.08	8.43	8.77	6.83		31.12
Mel Edlund		7.75	7.53	9.10	6.28		30.66
Teruo Suga		7.20	7.83	8.55	6.63		30.22
Jerry Houk		6.50	8.50	7.63	6.67		29.30
Charles H. Abney	6.90	7.93	7.60	6.28		28.71
Steve Cseplo		6.92	7.43	6.43	6.17		26.95
Bert Duron		7.22	7.27	6.17	5.67		26.32
Elizabeth Drake		6.42	7.37	7.00	5.33		26.12

OPEN OR COMBINED
----------------
Dan Proebstel		6.78	9.27	9.07	8.67		33.78
Bary Crites		6.47	8.30	8.13	7.07		29.97
Robert Price		6.17	7.23	8.90	6.93		29.23
Neil Thorburn		7.38	6.50	7.73	6.05		27.67
Andy Gelinas		6.30	7.37	6.33	6.10		26.10
Greg Greger		7.25	6.07	6.77	5.67		25.75

INNOVATIVE KITES
----------------
Tony Ferrel		6.69	8.83	8.73	8.58		32.83
Eric Wolff		6.68	9.00	8.43	7.77		31.86
Cliff Quinn		5.69	8.60	8.50	8.10		30.88
Peter Betancourt	7.42	8.37	7.43	7.53		30.75
Ty Billings		7.23	8.23	8.43	6.67		30.55

FLAT OR BOWED
-------------
Ron Gibian		8.25	9.13	8.80	8.52		34.70
Jose J. Sainz		8.00	8.77	9.25	8.51		34.53
Pete Rondeau		7.00	9.07	8.93	8.42		33.41
Larry Mixon		7.00	8.10	8.95	7.37		31.42
Robert  Lockhart	7.65	7.87	8.58	6.68		30.78
Jerry Houk		8.17	7.63	7.45	7.25		30.50
Richard K. Koons	6.60	7.87	7.77	7.36		29.60
Ty Billings		7.14	8.27	7.33	6.50		29.23
Frank Fiesler		6.83	7.20	7.33	6.56		27.92
Jon Reinschreiber	6.82	7.17	6.68	6.51		27.17
Steve Davis		7.50	6.93	6.43	6.16		27.02
Scott E. Spencer	6.61	7.10	6.43	6.75		26.89
Edward Grys		6.30	6.53	7.00	6.06		25.90
Jo Anne Grabe		6.58	6.43	6.35	6.25		25.62

FIGURE KITES
------------
Pete Rondeau		8.33	8.78	8.20	8.58		33.89
Scott Skinner		7.00	8.40	8.37	7.92		31.68
Larry Mixon		6.67	7.93	8.27	7.83		30.70
Charlie Sotich		7.33	7.67	7.83	7.73		30.57
Elizabeth Drake		6.67	6.57	5.63	5.67		24.53

COOPERATIVE
-----------
Lehigh Valley Kite	7.75	8.40	8.43	7.19		31.77
Keystone Kiteflyers	6.73	8.20	8.10	7.33		30.36
Allan and Judi Main	6.75	7.97	7.80	7.12		29.63
Joyce and Cliff Quinn	5.75	7.95	8.50	6.75		28.95

CELLULAR OR DIMENSIONAL
-----------------------
Bobby Stanfield		7.63	9.00	9.25	8.53		34.41
David Bui		8.38	8.97	8.00	8.25		33.59
Tony Ferrel		6.69	8.83	8.73	8.58		32.83
Eric Wolff		6.68	9.00	8.43	7.77		31.87
Dan Proebstel		7.54	8.47	7.40	8.20		31.60
Steve Cseplo		7.56	8.33	8.90	6.33		31.13
Clifford J. Quinn	5.69	8.60	8.50	8.10		30.89
Kathy Nixie		7.70	7.85	6.75	6.17		28.47
Steve Davis		6.98	6.93	7.25	6.87		28.03
Bary Crites		6.00	8.00	7.17	6.72		27.88
Chuck Meyers		6.03	6.53	6.33	5.67		24.57

ARCH TRAINS AND RIBBONS 
-----------------------
Scott E. Spencer	7.27	8.83	9.17	7.49		32.75
Ty Billings		7.23	8.23	8.43	6.67		30.56
Peter Dolphin		6.75	8.23	7.33	6.70		29.01
Elizabeth Drake		6.10	6.57	7.90	6.00		26.57

SPECIAL AWARDS
==============
Tanna Haynes		Grand National Champion
Kathy Nixie		Best Use of Traditional Materials
Judi Main		Novice Kitemaker
Dan Probstel		Most Innovative
Bob Price		Mixed Media

Banner Challenge

Ground displays : Kites and banners
Judges : Tanna Haynes, Louis Debolt and Margerey Hawle

CLUBS OR ORGINAZNTIONS
1 st      San Diego Kite Club   ( this years host club )
2 nd      South Jersey Kite Flyers    ( next years host club )
3 rd      Keystone Kite Klub

INDIVIDUALS
1 st      Scott Hampton
2 nd      Mark Browntown
3 rd      Frank Kininsky
----------------------------------------------------------------------

Ground displays Banners only
Judges : Bob Hoderowski, Tanna Haynes, Louis Debolt and Margerey Hawley

CLUBS OR ORGANIZATIONS
1 st      South Jersey Kite Flyers
2 nd      H.Q. Kites
3 rd      Lavender Winds
4 th      Leigh Valley Kite Society

INDIVIDUALS
1st       Scott Hampton
2 nd      Scott E. Spencer
3 rd      Betty Hirschmann
4 th      Robin Gardner
----------------------------------------------------------------------

A Single Banner:
Judges: everyone at the awards banquet

CLUB OR ORGANIZATION
1 st       Aerial Art
2 nd       Animal House
3rd        Leigh Valley Kite Society

INDIVIDUAL
1 st      Mary Baler
2 nd      Jim Lowe  
2 nd      Barb Hall
2 nd      Betty L. Hirschmann