1997 – Wildwood, NJ

1997 AKA Convention logo20th Annual American Kitefliers Association
Annual Convention and Grand Nationals

Wildwood, NJ

Sport Kite

PLACE	CONTESTANT	SCORE
1	Phil 	 Napier		62.73
2	Edna	 Bertholf	58.00
3	Kevin	 Kirkendall	57.73
4	Torrey	 Linderman	56.90
5	Stephen	 Ploof		53.97
6	Jim	 Cox		53.70
7	Ryan	 Aquire		51.40
8	Susan	 Adkins		48.73
9	Marion	 Proffitt	42.47
10	Codey	 Kell		41.77

Intermediate Indivdual Precision
PLACE	CONTESTANT	SCORE
1	Lionel	 Gibbons	69.40
2	Joesph	 Bacon		67.20
3	Dennis	 Phillips	64.67
4	Shane	 Snowden	64.47
5	Jeff	 Wallace	64.00
6	Reid	 Walcott	63.47
7	Richard	 Koons		62.80
8	Terry	 Murray		61.40
9	Jason	 Robbins	61.33
10	Mary	 Bos		60.80
11	Gina	 Ignazzitto	59.20
12	Carl	 Wall		56.47
13	William	 Shumaker	55.53
14	Dwight	 Kentfield	51.40
15	Ruth	 Polifrone	50.07
16	Brian	 Guile		50.00
17	Eddy	 Zihlman	46.73

Intermediate Individual Ballet
PLACE	CONTESTANT		SCORE
1	Shane	 Snowden	67.60
2	Terry	 Murray		66.27
3	Alfonso	 Maroble	61.40
4	Jason	 Robbins	60.47
5	Todd	 Little		59.73
6	Joesph	 Bacon		59.40
7	Brian	 Guile		57.87
8	Lionel	 Gibbons	57.13
9	Gina	 Ignazzitto	56.73
10	Carl	 Wall		55.40
11	Dwight	 Kentfield	54.60
12	Gerry	 Riedel		54.40
13	Reid	 Walcott	54.40
14	Mary	 Bos		51.93
15	Eddy	 Zihlman	49.93
16	Dennis	 Phillips	44.40

Experienced Individual Precsion
PLACE	CONTESTANT		SCORE
1	Scott	 Weider		65.13
2	Dennis	 Desrosiers	64.40
3	Rick	 Wolcott	63.13
4	Terry	 Thurston	62.27
5	Ed	 Shenk		62.13
6	Phil	 Broder		61.07
7	Mike	 Delfar		58.93
8	Mike	 Rix		58.73
9	Monica	 Barber		57.80
10	Steve	 Cseplo		53.67
11	Ron	 Hicks		51.87
12	Zoe	 Salloom	50.07
13	Susan	 Thonstad	36.47
14	Marg	 Nicol		0.00

Experienced Individual Ballet
PLACE	CONTESTANT		SCORE
1	Scott	 Weider		74.07
2	Mike	 Book		69.73
3	Dennis	 Desrosiers	68.80
4	Mike	 Delfar		66.53
5	Terry	 Thurston	63.13
6	Phil	 Broder		62.53
7	Jeff	 Burka		60.60
8	Zoe	 Salloom	57.40
9	Steve 	 Cseplo		57.40
10	Marg	 Nicol		52.27
11	Gerri	 Adler		52.07
12	Susan	 Thonstad	50.27

Experienced Indiv. Quad Ballet
PLACE	CONTESTANT	        SCORE
1	Robin	 Taylor	        74.80
2	Bob	 Hurd	        74.40
3	Dawn	 Dimanno	61.60
4	Lionel	 Gibbons	61.40
5	Tye	 Harrison	58.93
6	Jason	 Robbins	56.67
7	Charles	 Stonestrret	49.33
8	Jeff	 Burka	        48.67
9	Bruce	 Kapsten	44.60
10	Kelly	 Reed	        44.13
11	Dennis	 Phillips	42.53
12	Todd	 Little	        0.00
13	Wayne	 Taylor	        D/Q

Experienced Pairs Ballet
PLACE	CONTESTANT	        SCORE
1	Reasonable Doubt	64.40
2	Late for Supper	        59.47
3	Air Atlantis	        56.47
4	Steak Sandwich	        56.13
5	Q	                50.47
6	Gemini Connections	47.73
7	Richmond Rafl's	        46.07
8	Par Avion	        46.00

Experienced Team Precision
PLACE	CONTESTANT	        SCORE
1	Bumper Kites	        72.63
2	Higher Powered	        64.58
3	Spirits in the Wind	59.78
4	Austin EOL	        55.57
5	W.A.T.T	                54.35

Experienced Team Ballet
PLACE	CONTESTANT	        SCORE
1	Bumper Kites	        71.27
2	Implosion	        58.20
3	Higher Powered	        57.27
4	W.A.T.T.	        55.40
5	Spirits in the Wind	48.13
6	Air Cracker	        45.53
7	Wind Wizards	        45.40
8	Austin EOL	        36.87

Master Individual Precision
PLACE	CONTESTANT	        SCORE
1	Mike	 Moore	        71.40
2	Billy	 Ng	        70.60
3	Jim	 Barber	        70.13
4	Rich	 Javens	        69.67
5	Mike	 Huff	        69.40
6	Curtis	 Mitchell	68.33
7	John	 Barresi	67.93
8	Mike	 Lin	        67.40
9	Miguel	 Rodriguez	67.20
10	Troy	 Gunn	        67.07
11	Vern	 Balodis	63.73
12	Michael	 Weingand	63.67
13	Bill	 Beneker	63.07
14	Brian	 Champie	55.80
15	BC	 Shelby	        52.53
16	Jerry	 Hersey	        D/Q

Master Individual Ballet
PLACE	CONTESTANT	        SCORE
1	John	 Morrison	85.40
2	Steve	 Karatzas	82.93
3	Lance	 Wagner	        78.80
4	Rich	 Javens	        77.93
5	Drew	 Davidson	75.67
6	Miguel	 Rodriguez	73.33
7	Michael	 Weingand	72.93
8	John	 Barresi	71.80
9	Curtis	 Mitchell	68.60
10	Jerry	 Hersey	        68.00
11	Kelly	 Reid	        65.40
12	BC	 Shelby	        60.40
13	Vern	 Balodis	56.87
14	Daryl	 White	        56.20
15	Bill	 Beneker	53.67

Master Indiv. Quad Ballet
PLACE	CONTESTANT	        SCORE
1	Billy	 Ng	        88.13
2	Ron	Despojado	84.13
3	Lam	 Hoac	        82.80
4	John	 Barresi	78.40
5	Sandy	 Wagner	        77.87
6	Debbie	 Hurd	        77.13
7	Dave	 Vannocker	76.47
8	Curtis	 Mitchell	74.27
9	Drew	 Neilson	70.33
10	Troy	 Gunn	        69.87
11	Michael	 Weingand	62.20

Master Pairs Ballet
PLACE	CONTESTANT		SCORE
1	Dos Avispos		79.87
2	Aerial Assualt		77.00
3	Sudden Flight		75.73
4	Jumbo Shrimp		74.00
5	K-Fan	        	71.87
6	Rob-N-Air		65.80
7	TKO II	        	63.33
8	Wind Dancers		60.07
9	Papalottes		D/Q

Master Team Precsision
PLACE	CONTESTANT		SCORE
1	Capt Eddies Fly Circus	78.87
2	Don't panic		78.58
3	Air West		75.07
4	High Flyers Too		65.83
5	Uproar	        	58.80
6	Valli Boyz		58.10
7	Windjammers		57.27
8	Traffic Jam		48.90
9	Pair of Pairs		D/Q

Master Team Ballet
PLACE	CONTESTANT		SCORE
1	Air West		81.47
2	High Flyers Too		71.87
3	Don't Panic		71.13
4	Capt Eddies Fly Circus	70.93
5	Uproar	        	62.40
6	Valli Boyz		61.73
7	Pair of Pairs		61.53
8	Windjammers		61.33
9	Traffic Jam		54.60

Open Team Train Ballet
PLACE	CONTESTANT		SCORE
1	That's My Line		67.60
2	DK Breezin'		67.00
3	Valli Boyz		66.07
4	TKO	        	62.53
5	Windjammers		60.87
6	Wind Dancers		59.67
7	K-Fan	        43.67

Open Freestyle
PLACE	CONTESTANT	SCORE
1	Troy Gunn	77.27
2	Ron Despojado	75.60
3	Phil Broder	73.37
4	Ardith Quanbury	64.53

Kite Making

Grand Champion - Pete Rondeau

Most Innovative
Pete Rondeau
A Centipede kite with removable disks and various construction techniques for the head.

Best use of traditional materials
Mikio Toki
A traditional Japanese Edo kite with bamboo framing.

Mixed media kites - Kurt Eby
A rokkaku kite made with spray-painted fabric.

Novice Kitemaker - Cheryl Kear
A six-sided kite with castles on the kite and the tail.

Special Award - Ed Shenk
For successful competition in four of the seven categories he entered.

Special Award - Marc Ricketts
For his use of tension members in framing kites that could be reconfigured into various shapes.
TRAINS OR CENTIPEDES
PLACE CONTESTANT SCORE
1 Pete Rondeau 35.03
2 Ty Billings 30.38
3 David Gomberg 28.12
4 Ed Shenk 27.71
5 Cheryl Kear 27.66
TRADITIONAL
PLACE CONTESTANT SCORE
1 Mikio Toki 33.71
2 Tanna Haynes 32.53
3 Tom McAlister 30.99
4 Ed Shenk 30.54
5 Stephen Millner 24.62
STUNT AND SPORT KITES
PLACE CONTESTANT SCORE
1 Ed Shenk 30.96
2 Daniel Klos 29.13
3 Ron Hicks 28.83
4 Peter Hugger 28.45
SOFT AND FLEXIBLE
PLACE CONTESTANT SCORE
1 Joel Scholz 30.77
2 Barbara Meyer 29.13
3 Michael Dallmer 28.16
4 Ted Nick 28.00
5 Mike Dallmer, Jr. 26.39
6 Morris Wright 26.23
ROKKAKU
PLACE CONTESTANT SCORE
1 Ron Gibian 34.41
2 Charlie Dunton 33.25
3 Debby Borg 30.50
4 Scott Spencer 29.52
5 Steve Cseplo 29.45
6 Lou Behrman 29.28
7 Barbara Meyer 28.95
8 Kurt Eby 28.41
9 Morris Wright 28.24
10 Debbie Von Bokern 27.47
OPEN OR COMBINED
PLACE CONTESTANT SCORE
1 Todd Little 28.56
2 Mary Baier 28.53
3 Charmaine Lindner 25.43
MULTILINE INNOVATIVE
PLACE CONTESTANT SCORE
1 Ed Shenk 31.63
2 Daniel Klos 29.99
3 Joel Scholz 29.47
MULTILINE FIGURE
PLACE CONTESTANT SCORE
1 Daniel Klos 30.97
2 Joel Scholz 30.27
3 David Davies 28.59
INNOVATIVE CONCEPTS AND DESIGNS
PLACE CONTESTANT SCORE
1 Ed Shenk 31.73
2 Scott Spencer 31.12
3 David Rowe 29.07
4 Robert Price 26.47
FLAT OR BOWED
PLACE CONTESTANT SCORE
1 Wolfgang Grimsel 32.45
2 Stretch Tucker 31.90
3 Cinda Shannon 30.63
4 Richard Koons 30.22
5 Tony Reiser 30.22
6 Jerry Houk 30.20
7 Scott Spencer 29.83
8 Cheryl Kear 29.47
9 Ed Shenk 28.97
10 Douglas Kegerise 27.78
11 Ty Billings 27.68
12 Todd Little 27.01
13 Bill Hayden 25.95
14 Ronald Dunn 25.85
FIGURE KITES
PLACE CONTESTANT SCORE
1 Dave Arnold 31.23
2 Michael Dallmer 29.61
3 Martin Blais 29.55
DELTA AND DERIVATIVES
PLACE CONTESTANT SCORE
1 Ed Shenk 31.13
2 Richard Gareau 29.42
3 Charlie Dunton 28.71
4 Morris Wright 28.02
5 Todd Little 25.84
COOPERATIVE
PLACE CONTESTANT SCORE
1 Mid-Michigan String 31.64
2 Kurt Eby and Ed Shenk 28.98
3 Lehigh Valley Kite 28.60
4 Alice Hayden and Dave 28.38
5 Carmela Pallotta and Jim Low 26.23
CELLULAR OR DIMENSIONAL
PLACE CONTESTANT SCORE
1 Bobby Stanfield 34.74
2 Tony Ferrel 33.26
3 Peter Dolphin 33.00
4 Cliff Quinn 31.35
5 Tom McAlister 30.63
6 Danna Korak 30.61
7 Drake Smith 29.47
8 Morris Wright 26.81
ARCH TRAINS AND RIBBONS
PLACE CONTESTANT SCORE
1 Ron Mazzotta 30.80
2 Paul Lawrence 30.53

Buggy Races

Circuit Race

PLACE CONTESTANT
1 Jeff Howard
2 Dean Jordan
3 John Smith
4 Kelly Reed
5 Brian Vanderslice
6 Keith Anderson
7 John Tavolocci
8 Dave Town

Pursuit Race

PLACE CONTESTANT
1 Dave Town
2 Dean Jordan
3 John Tavolacci
4 jeff Howard
5 Keith Anderson
6 John Smith