2013 – Seaside, OR

2013 AKA Convention36th Annual American Kitefliers Association Annual Convention and Grand Nationals

Seaside, OR

Sport Kite

Place Name Score
Novice Individual Dual Line Precision
1 Drew Bembenek 68.260
Novice Individual Dual Line Ballet
1 Drew Bembenek 58.160
2 Sylvia Bernauer 52.520
Experienced Individual Dual Line Precision
1 Travis Reedy 68.500
2 Sandra McCall 50.600
3 Michael Mosman 35.660
Experienced Individual Dual Line Ballet
1 Michael Mosman 64.560
2 Travis Redy 58.840
3 Sandra McCall 53.160
Masters Individual Dual Line Precision
1 Darrin Skinner 76.120
2 Aaron Champie 74.580
3 Scott Davis 72.520
4 John Gillespie 70.000
5 Miguel Rodriguez 69.560
6 Donna Houchins 65.480
7 Kristian Slater 53.400
Masters Individual Dual Line Ballet
1 Paul DeBakker 85.960
2 Scott Davis 82.160
3 John Gillespie 77.800
4 Aaron Champie 77.720
5 Donna Houchins 77.040
6 Miguel Rodriguez 76.680
7 Kristian Slater 74.280
8 Lisa Root 63.720
Masters Pairs Dual Line Precision
1 Evidence (Slater & Davis) 67.480
Masters Pairs Dual Line Ballet
1 Evidence (Slater & Davis) 75.560
Masters Team Dual Line Precision
1 Airzone Flight Team
(Darrin Skinner, Aaron Champie & John Gillespie)
76.660
2 Team Evidence
(Travis Reedy, Kristian Slater & Scott Davis)
61.700
Masters Team Dual Line Ballet
1 Airzone Flight Team
(Darrin Skinner, Aaron Champie & John Gillespie)
81.960
2 Team Evidence
(Travis Reedy, Kristian Slater & Scott Davis)
71.920
Open Individual Outdoor Unlimited
1 Amy Doran 86.747
2 Kristian Slater 70.520
3 Lisa Root 66.467
4 Steve Lewis 66.300
5 Mark Quirmbach 64.907
6 Michael Mosman 61.400
Experienced Individual Multi-Line Precision
1 Castel Pittman 71.280
2 Joanna Chen 70.800
3 Takako Barresi 69.240
4 Drew Bembenek 64.880
5 Lisa Root 57.340
Experienced Individual Multi-Line Ballet
1 Takako Barresi 82.240
2 Castel Pittman 77.760
3 Drew Bembenek 76.600
4 Joanna Chen 72.760
5 Lisa Root 59.240
6 Jeff Erzin 50.520
Masters Individual Multi-Line Precision
1 John Barresi 80.920
2 Mark Quirmbach 79.140
3 Spencer Watson 77.020
4 Wen Jeng 71.400
5 Laura Berg 66.160
6 Steve Lewis 64.740
7 Aaron Champie 63.400
8 Michael Mosman 60.100
9 Kristian Slater 59.040
10 Scott Davis 52.140
Masters Individual Multi-Line Ballet
1 John Barresi 87.440
2 Spencer Watson 82.320
3 Mark Quirmbach 81.600
4 Dennis Smith 77.240
5 Steve Lewis 76.720
6 Aaron Champie 75.000
7 Laura Berg 70.920
8 Michael Mosman 63.400
9 Kristian Slater 62.720
Open Pairs Multi-Line Precision
1 Revol
(John & TK Barresi)
82.960
2 Too Bye Fore
(Drew Bembenek & Mark Quirmbach)
76.920
3 N Sync
(Cass & Carol Pittman)
64.700
4 The Minkees
(Joanna Chen & Steve Lewis)
64.280
5 Evidence
(Kristian Slater & Scott Davis)
47.320
Open Pairs Multi-Line Ballet
1 Revol
(John & TK Barresi)
89.080
2 N Sync
(Cass & Carol Pittman)
78.800
3 The Minkees
(Joann Chen & Steve Lewis)
74.520
4 Too Bye Fore
(Drew Bembenek & Mark Quirmbach)
73.040
5 Evidence
(Kristian Slater & Scott Davis)
46.480
Open Team Train Ballet
1 Evidence
(Kristian Slater & Scott Davis)
75.640

Indoor Competition

1) Spencer Watson           88.290
2) John Barresi                  85.380
3) Wen Jeng                       81.350
4) Amy Doran                     80.380
5) Scott Davis                     77.430
6)Drew Bembenek            59.340

Judges: Donna Houchins / Donna Wendt / John Gillespie / Laura Berg / Mark Quimbach
Field Director: Darrin Skinner

Kite Making

rank competitor kite novice flight visual crafts struct total
sky display
1 barry poulter celestrial rainbow 9.17 9.23 9.07 9.13 36.60
2 richard hurd uil (train) y 8.27 8.08 8.02 7.82 32.18
3 richard hurd club arch y 7.75 8.17 7.90 7.50 31.32
4 ron bohart grand kids (train) 7.22 8.12 8.02 7.52 30.87
5 rod beamguard cougar arch 7.28 7.55 7.77 7.53 30.13
stunt
1 barry poulter geisha 8.50 8.58 9.13 8.25 34.47
2 donna houchins draco 8.33 8.47 8.48 8.23 33.52
3 jesse lamp dingo 7.50 7.17 8.30 8.47 31.43
fighter
1 bob hegman complicated ez 8.48 7.65 8.28 8.27 32.68
2 richard hurd b. d. kite 7.73 7.83 7.25 7.63 30.45
3 phil broder vox clamontis in deserto 6.80 7.85 7.68 7.40 29.73
figure
1 barry poulter asteroid hot flame 8.90 8.37 9.07 8.95 35.28
2 john pollock majestic papillon 8.58 8.22 8.03 7.80 32.63
3 jim gates butterfly 7.90 7.45 7.48 8.15 30.98
4 phil broder beijing five-o 7.92 7.80 7.07 7.07 29.85
5 mike shaw arizona hombre 7.48 7.87 7.30 7.13 29.78
flat
1 mike shaw native tribute 8.52 8.22 8.20 8.20 33.13
2 adrian conn crusader 8.47 7.50 8.47 8.45 32.88
3 deb lenzen wrinkles 8.43 7.97 7.90 6.80 31.10
4 rod beamguard celtic triangle (delta) 8.27 8.07 6.83 6.23 29.40
5 phil broder hooligan’s game 7.67 7.80 6.67 6.43 28.57
6 rick white rolonyne 7.27 7.32 7.00 6.00 27.58
7 phyllis gribbon scrap metal kite y 6.83 7.17 6.78 6.42 27.20
bowed
1 adrian conn phantasmic 8.45 8.70 9.03 9.07 35.25
2 jon burkhardt ancient of days 9.00 8.43 8.92 8.62 34.97
3 barry poulter black death 8.97 8.07 8.87 8.65 34.55
4 jose sainz firebird 8.07 8.97 8.70 8.63 34.37
5 doug larock inflatable sled 8.70 7.93 8.48 8.63 33.75
6 ron bohart gus the eagle 8.10 8.53 8.78 8.28 33.70
7 john pollock symphony of leftovers 7.82 8.37 8.52 8.42 33.12
8 cari king top this! 8.52 7.85 7.72 7.28 31.37
9 rod beamguard bird on a wire 8.08 7.50 7.43 6.98 30.00
10 larry christensen wolfington y 9.00 7.70 6.68 6.57 29.95
11 ben huggett changing moon 7.70 7.33 7.72 7.13 29.88
12 ron linder gibian rok y 8.23 7.73 7.15 6.65 29.77
13 richard hurd shield y 7.10 7.00 7.18 6.92 28.20
soft and flexible
1 adrian conn conn precision foil 9.07 8.55 9.53 9.58 36.73
2 ron bohart crow 8.50 9.30 9.03 8.78 35.62
3 ben huggett the great wave 8.23 8.25 8.25 8.12 32.85
4 larry christensen y 7.37 7.32 7.28 7.03 29.00
5 cliff pennell hip pocket hybrid 7.47 7.50 7.10 6.80 28.87
cellular & dimensional
1 bobby stanfield gfk 8.33 8.68 9.17 9.23 35.42
2 tom mcalister diamond arch mca. box 8.57 8.53 8.83 8.73 34.67
3 jesse lamp infinity 8.33 8.60 8.67 8.67 34.27
4 rick white rick’s kite 8.48 7.62 7.18 6.63 29.92
5 ron linder y 8.10 6.93 6.23 6.10 27.37
rokkakus
1 alexa king fano rok 8.48 8.93 8.37 7.95 33.73
2 donna houchins spike 8.67 8.02 7.58 7.87 32.13
3 phil broder when bears fly 8.27 8.00 7.87 7.78 31.92
4 ron bohart my daughter 7.92 8.10 7.87 7.52 31.40
cooperative
1 deb lenzen & mike shaw shards of gold 9.07 8.88 8.98 9.15 36.08
2 drake smith & angela babby 2nd coming 8.88 8.68 8.82 8.70 35.08
3 cliff & jerry pennell windrders hex 8.65 8.27 8.28 8.17 33.37
4 cliff & jenny pennell sky window 8.08 8.07 8.07 7.35 31.57
5 ben huggett muse 6.33 6.42 7.97 7.83 28.55
novice
1 richard hurd uil (train) y 8.27 8.08 8.02 7.82 32.18
2 richard hurd club arch y 7.75 8.17 7.90 7.50 31.32
3 larry christensen wolfington y 9.00 7.70 6.68 6.57 29.95
4 ron linder gibian rok y 8.23 7.73 7.15 6.65 29.77
5 larry christensen y 7.37 7.32 7.28 7.03 29.00
6 richard hurd shield y 7.10 7.00 7.18 6.92 28.20
7 ron linder y 8.10 6.93 6.23 6.10 27.37
8 phyllis gribbon scrap metal kite y 6.83 7.17 6.78 6.42 27.20
top scores
flight &
handling
barry poulter celestrial rainbow 9.17 9.23 9.07 9.13 36.60
visual appeal ron bohart crow 8.50 9.30 9.03 8.78 35.62
craftsmanship adrian conn conn precision foil 9.07 8.55 9.53 9.58 36.73
structural design adrian conn conn precision foil 9.07 8.55 9.53 9.58 36.73
special awards
innovative kite jesse lamp infinity
traditional
materials
jim gates butterfly
mixed media barry poulter geisha
special recognition drake smith & angela babby 2nd coming
grand champion adrian conn conn precision foil

Fighter

Novice Skills

1)              Chip Njaa

2)              Sylvia Bernauer

Experienced Skills

1)              Bob Hegman

2)              Mitch Cordover

3)              Cat Gabrel

Novice Line Touch

1)              Mitch Cordover

2)              Rich Durant

3)              Cari King

Experienced Line Touch

1)              Gary Goodenough

2)              Bob Hegman

3)              Richard Hurd

Rokkaku

Individual Rokkaku

1)              Ronda Brewer

3)              Mike Mosman

2)              Kristian Slater

Team Rokkaku

1)              Donna Houchins and Randy Kollars (ORMO)

2)              Ronda Brewer and Kristian Slater (Sensei and Grasshopper)

Miniature Kite Challenge

GRAND CHAMPION
Donna Houchins
Kite: Owl
2013 AKAGN Miniatures - Owl - Donna Houchins
BEST FLIGHT
1st 2013 AKAGN Miniatures - Airplane - Jim MartinJim Martin
Kite: Airplane
2nd 2013 AKAGN Miniatures - Violets - Barb MeyerBarbara Meyer
Kite: Violets
3rd 2013 AKAGN Miniatures - Kachina - Susie Jo SkinnerSusie Jo Skinner
Kite: Kachina
MOST BEAUTIFUL
1st 2013 AKAGN Miniatures - Owl - Donna HouchinsDonna Houchins
Kite: Owl
2nd 2013 AKAGN Miniatures - Gold Points - Jim MartinJim Martin
Kite: Gold Points
3rd 2013 AKAGN Miniatures - Horse - Donna HouchinsDonna Houchins
Kite: Horse
MOST ORIGINAL
1st 2013 AKAGN Miniatures - Owl - Donna HouchinsDonna Houchins
Kite: Owl
2nd 2013 AKAGN Miniatures - Kachina - Susie Jo SkinnerSusie Jo Skinner
Kite: Kachina
3rd 2013 AKAGN Miniatures - Phoenix - Donna HouchinsDonna Houchins
Kite: Phoenix
SMALLEST SIZE
1st 2013 AKAGN Miniatures - White Square - Susie Jo SkinnerSusie Jo Skinner
Kite: White Square 24/32″
2nd 2013 AKAGN Miniatures - Pink Square - Donna HouchinsDonna Houchins
Kite: Pink Square 25/32″
3rd 2013 AKAGN Miniatures - Butterfly - Jim MartinJim Martin
Kite: Butterfly 28/32
Judges: Dave Butler (Chief), Ed Grys and Alexa King
Photographer: Donna Wendt
Number of Competitors: 10
Number of Kites: 25