2017 – Ocean City, Maryland

aka2017 Final logo40th Annual American Kitefliers Association Annual Convention and Grand Nationals – Ocean City, Maryland

Here are all the results from the Grand National Sport Kite Championships and the Kitemaking events from the 2017 AKA Annual Convention in Ocean City, Maryland.

 

Sport Kite

Place Name Score
Experienced Individual Dual-line Precision
1  Will Smoot 62.100
2 Brian Setterberg 60.333
3 Brett Morris 59.800
4 Michael Mosman 52.867
Masters Individual Dual-line Precision
1  Scott Davis 85.233
2  Darrin Skinner 81.033
3  Kristian Slater 77.500
4 John Gillespie 76.667
5  Aaron Champie 67.033
6  Doug Coates 54.433
Experienced Individual Multi-line Precision
1  Brett Morris 51.967
2  Melissa Harpster 50.600
Masters Individual Multi-line Precision
1  Aaron Champie 67.133
2  Paul LaMasters 65.100
3  Douglas Coates 61.467
4  Kristian Slater 56.433
5 James Fletcher 55.733
6  Michael Mosman 51.767
Masters Pairs Dual-line Precision
1   Evidence

  • Kristian Slater
  • Scott Davis
73.800
2  OhNoZone

  • Aaron Champie
  • Darrin Skinner
66.900
3  N Sync

  • Carol Pittman
  • Cass Pittman
62.625
4  Blues Brothers

  • Spencer Schubbe
  • Steve Rothwell
56.025
Masters Team Dual-line Precision
1   AirZone Flight Team

  • Aaron champie
  • Darrin Skinner
  • John Gillespie
64.00
Novice Individual Dual-line Ballet
1  Itai Gans 52.733
2  Michael Diehl 52.400
3  Dave Berenstein 44.200
Experienced Individual Dual-line Ballet
1  Brian Setterberg 67.267
2 Michael Mosman 57.200
3  Brett Morris 55.467
Masters Individual Dual-line Ballet
1  Scott Davis 80.800
2  Aaron Champie 80.6000
3  John Gillespie 80.200
4  Lisa Willoughyb 80.067
5  Darrin Skinner 78.000
6  Kristian Slater 72.067
7  Kurtis Jones 70.867
8  Jon Trennepohl 68.133
9  Spencer Schubbe 62.667
Experienced Individual Multi-line Ballet
1  Melissa Harpster 67.667
2  Brett Morris 64.067
3  Roger Tomkins 54.467
4  Micahel Diehl 54.400
Masters Individual Multi-line Ballet
1  Jon Trennepohl 81.300
2  James Fletcher 78.250
3  Paul LaMaster 75.450
4  Michael Mosman 75.300
5  Lisa Willoughby 73.350
6 Aaron Champie 70.300
7  Kristian Slater 69.350
8 Vern Balodis 66.000
Masters Pairs Dual-line Ballet
1  Evidence

  • Kristian Slater
  • Scott Davis
71.933
2  N Sync

  • Carol Pittman
  • Cass Pittman
66.733
3 Blues Brothers

  • Spencer Schubbe
  • Steve Rothwell
59.400
Open Individual Outdoor Unlimited
1  James Fletcher 69.333
2 Paul LaMasters 65.933
3 Kristian Slater 59.544
Open Pairs Multi Line Ballet
1  Misfit Toys

  • James Fletcher
  • Melissa Harpster
69.400
2 Quadfathers of WOW

  • Paul Dugard
  • Paul LaMasters
65.850

Indoor

Place Name Score
Open Individual Indoor Unlimited Ballet
1  James Fletcher 82.067
2 Donna Wendt 77.483
3 Scott Davis 76.383
4 Jon Trennepohl 75.267
5 Kristian Slater 73.433
6 Paul LaMasters 72.700
7 Steve Santos 71.067
8 Michael Mosman 61.917
Open Individual Indoor Single Line
1  James Flethcer 81.633
2 Donna Wendt 79.783
3 Douglas Stout 77.583
4 Mitchell Cordover 63.417
5 Jon Trennepohl 58.067
6 Michael Mosman 57.783

Kite Making Results

GRAND NATIONAL CHAMPION: Deb Lenzen

 

Bowed
Place Kite Builder Flight Visual Appeal Craftsmanship Structural Design Score
1 Mike Shaw 7.933 8.100 7.167 7.667 30.867
Cellular
Place Kite Builder Flight Visual Appeal Craftsmanship Structural Design Score
1 Loik Lamalle 8.200 8.200 8.300 8.500 33.200
2 Mike Dertien 8.200 8.000 8.700 8.100 33.000
3 Chris Hanson 7.733 8.067 8.567 8.500 32.867
4 Mike Mosman 6.833 7.133 8.533 8.600 31.099
5 Phil Broder 7.000 7.767 7.833 8.067 30.667
Cooperative
Place Kite Builder Flight Visual Appeal Craftsmanship Structural Design Score
1 Jon Trennepohl & Carl Robertshaw 9.000 8.533 8.200 8.600 34.333
2 Ronda Brewer & Lindsey Johnson 8.633 8.467 8.700 8.533 34.333
3 Ronda Brewer & Lindsey Johnson 7.667 8.267 8.567 8.100 32.601
4 Ronda Brewer & Lindsey Johnson 6.900 7.033 8.367 8.600 30.900
5 Deb Lenzen & Mike Shaw 7.033 7.067 6.367 6.333 26.800
Delta
Place Kite Builder Flight Visual Appeal Craftsmanship Structural Design Score
1 Don Jacobs 8.500 8.100 6.833 6.967 30.400
2 Phil Broder 6.400 7.167 7.500 7.667 28.734
Fighter
Place Kite Builder Flight Visual Appeal Craftsmanship Structural Design Score
1 Bill Schumacher 7.200 7.133 6.767 6.800 27.900
2 James Gibson 7.300 7.033 6.700 6.600 27.633
3 Mitch Cordover 6.133 6.900 6.533 7.167 26.733
Figure
Place Kite Builder Flight Visual Appeal Craftsmanship Structural Design Score
1 Deb Lenzen 8.900 8.333 7.800 7.967 33.000
2 Phil Broder 7.600 8.133 7.600 7.433 30.766
3 Mike Shaw 7.033 8.167 7.633 7.933 30.766
4 Donna McGee 5.567 8.333 6.700 7.233 27.833
Flat
Place Kite Builder Flight Visual Appeal Craftsmanship Structural Design Score
1 Deb Lenzen 9.033 9.000 8.667 8.100 34.800
2 Chuck Holmes 8.633 8.467 7.167 7.200 31.467
3 Alan Ballou 7.333 7.500 8.667 7.567 31.067
4 Donna McGee 8.667 8.300 700 6.600 30.567
5 Phil Broder 7.333 7.200 7.067 7.133 28.733
6 Ronda Brewer 5.333 6.133 7.533 7.300 26.299
Indoor
Place Kite Builder Flight Visual Appeal Craftsmanship Structural Design Score
1 Richard Cairncross 7.767 7.567 7.867 8.000 31.201
2 Chuck Jones 7.400 6.967 6.667 6.933 27.967
Rokkaku
1 Christian Baden-Powell 8.333 8.333 7.667 7.633 31.966
2 Mike Dertien 7.667 7.900 6.700 6.800 29.067
3 Ronda Brewer 7.500 7.367 6.667 6.700 28.234
Sky Display
1 Phil Broder 6.600 7.533 7.533 7.967 29.633
Soft
1 Chris Hanson 8.467 7.800 8.067 7.667 32.001
2 Bill Rodriguez 8.233 7.933 7.067 7.100 30.333
Special Award Winners
Mixed Media Award Mitch Cordova Fighter Kite
Traditional Materials Chuck Jones Indoor
Most Innovative Jon Trennepohl and Carl Robertshaw Cooperative  Sport Kite
Special Recognition Ronda Brewer
Novice Kitemaker
1st Place Ronda Brewer & Lindsey Johnson Cooperative Sky Display
2nd Place Richard Cairncross Indoor/zero wind kite
3rd Place Donna McGee Flat Kite

The Special Recognition Award for Ronda Brewer is for ‘Bringing Joy and Great Spirit to the competition in the face of terrible weather conditions.’

Highest Scores in each Scoring Criteria

Highest Score in Flight – Deb Lenzen – Flat Kite – 9.033

Highest Score in Visual Appeal – Deb Lenzen – Flat Kite – 9.000

Highest Score in Structural Design (tie)

  • Jon Trennepohl & Carl Robertshaw – Cooperative Sport Kite 8.600
  • Mike Mosman – Cellular Kite – 8.600
  • Ronda Brewer & Lindsey Johnson – Cooperative Sky Display – 8.600

Highest Score in Craftsmanship (tie)

  • Ronda Brewer & Lindsey Johnson – Cooperative Sky Display – 8.700
  • Mike Dertien – Cellular Kite – 8.700

 

 

Fighter

Fighter Skills Experienced
1  Gary Goodenough
2  Bob Hegman
3  James Gibson
Fighter Experienced
1  Lisa Willoughby
2  Bob Hegman
3  Gary Goodenough

Rokkaku

Individual Rokkaku
1  Mitch Cordover
2 Ronda Brewer
3 Chuck Holmes
Team Rokkaku
1  Charlie Don’t Run

  • Chuck Holmes
  • Debbie Wilkens
2  The Devils

  • Mitch Cordover
  • Ronda Brewer
3  The Little Rascals

  • Banks Griffith
  • Greg Leber

Miniature Kites

GRAND CHAMPION : Susie Jo Skinner – One Eye
Beauty
1  Susie Jo Skinner – Peacock
2 Mitch Cordover – Ichi Moro
3 Susie Jo Skinner – One Eye
Flight
1 Joyce King – For Gayle
2 Susie Jo Skinner – One Eye
3 Susie Jo Skinner – UFO
Originality
1 Susie Jo Skinner – One Eye
2 Susie Jo Skinner – Peacock
3 Susie Jo Skinner – UFO
Smallest Size
1 Mitch Cordover – Honey Bee
2 Susie Jo Skinner – Unknown Dot
3 Mitch Cordover – Ichi Moro
Judges’ Special Recognition
 Joyce King – Novice

Special Thanks to our Judges:Sis Vogel, Charm Lindner and Deb Lenzen and our Photographer John Gillespie